عزرائیل میگوید بیتابی نکن…

امام صادق علیه السلام در پـاسخ بـه این پـرسش که آیـا مؤمن از جان کندن خود ناراحت مى‏‌شود؟ فرمود: زمانى که فرشته مرگ مى‏‌آید، او بى‏‌تابى مى‏‌کند امّا عزرائیل به او مى‏‌گوید: اى دوست خدا، بى‏‌تابى مکن.

امام جعفر صادق علیه السلام – در پـاسخ بـه این پـرسش که آیـا مؤمن از جان کندن خود ناراحت مى‏‌شود:
نه، به خدا، زمانى که فرشته مرگ (عزرائیل) براى ستاندن جانش مى‏‌آید، او بى‏‌تابى مى‏‌کند. امّا عزرائیل به او مى‏‌گوید: اى دوست خدا، بى‏‌تابى مکن؛
زیرا سوگند به آن که محمّد صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم را برانگیخت، من از پدر مهربانى که به بالینت بیاید، با تو خوشرفتارتر و مهربانترم. چشمت را باز کن و بنگر.
حضرت فرمود: رسول خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم و امیرمؤمنان و فاطمه و حسن و حسین و امامان از نسل آنها علیهم‏ السلام، در برابرش نمایان مى‏‌شوند.
و به ‏او گفته مى‏‌شود: این رسول خدا و … رفیقان و همرهان تو هستند … در این هنگام ، چیزى براى او خوشتر از این نیست که جان از بدنش جدا شود و به منادى بپیوندد.

متن حدیث:

الإمامُ الصّادقُ علیه‏‌السلام:
لمّا سُئلَ: هل یُکرَهُ المؤمنُ على قَبضِ رُوحِهِ؟: لا واللّه، إنّهُ إذا أتاهُ ملَکُ المَوتِ لقَبضِ رُوحهِ جَزِعَ عِندَ ذلکَ، فیَقولُ لَهُ ملَکُ المَوتِ: یا وَلیَّ اللّه لا تَجزَعْ، فوالّذی بَعَثَ محمّدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّملَأنا أبَرُّ بِکَ وأشفَقُ علَیکَ من والِدٍرَحیمٍ لو حَضَرَکَ، افتَحْ عَینَکَ فانظُرْ.
قالَ: و یُمَثَّلُ لَهُ رسولُ اللّه صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم و أمیرُ المؤمنینَ و فاطمهُ و الحسنُ و الحسینُ و الأئمهُ من ذُرِّیتِهِم علیهم‏السلام فیقالُ لَهُ: هذا رسولُ اللّه و … رُفَقاؤکَ … فما شیءٌ أحَبَّ إلَیهِ مِنِ استِلالِ رُوحِهِ واللُّحوقِ بالمُنادی.

«اصول کافی، جلد۳، صفحه ۱۲۷»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *